Większość tworzonych obecnie programów graficznych dysponuje narzędziami, które służą do edycji i obróbki tekstu. Za ich pomocą możliwe jest też wykonywanie mniej skomplikowanych zadań, do jakich zwykle używa się programów DTE.
Ich specjalnością jest jednak obróbka krótkich tekstów, którym nadaje się najróżniejsze efekty. Jeśli więc chcemy zająć się tworzeniem własnych kart menu czy dowcipnych zaproszeń, powinniśmy sięgnąć po program graficzny. Najprostsze efekty osiąga się przez nadawanie tekstowi różnych kolorów.
Dla żadnego programu graficznego nie stanowi to większego problemu. Ciekawe rezultaty otrzymuje się także przez użycie różnych barw dla każdej litery oddzielnie.
Zaawansowane programy graficzne pozwalają nie tylko nadawać tekstowi interesujący wygląd, ale także w dowolny sposób go wyrównywać. Przy użyciu odpowiednich funkcji nie trudno obrócić tekst o dowolny kąt czy wręcz postawić go "do góry nogami". Lustrzane odbicie fragmentu tekstu tworzy się tu jednym kliknięciem myszy. Szczególnie interesujące efekty uzyskuje się przez odpowiednie wyrównanie tekstu. Możemy na przykład spowodować, by wiersz tekstu został wygięty w kształt okręgu lub gwiazdy.
Programy graficzne oferują setki dodatkowych fontów, które zazwyczaj są dostarczane razem z instalatorem programu. Oczywiście zainstalowanie w systemie wszystkich fontów, jakie otrzymujemy wraz z programem graficznym, nie jest zalecanym rozwiązaniem. Wiąże się to bowiem z nadmiernym obciążeniem pamięci operacyjnej komputera - po każdym uruchomieniu Windows wszystkie zainstalowane w nim fonty są ładowane do pamięci RAM i pozostają w niej do momentu zakończenia pracy z Windows.
Zbyt duża liczba zainstalowanych czcionek oznacza więc niepotrzebny balast dla systemu. Najlepiej zainstalować jedynie te spośród nich, i których rzeczywiście zamierzamy często korzystać - na przykład w edytorze tekstu. Poza tym pozostaje jeszcze jedno wyjście: zainstalować potrzebne czcionki jedynie na czas, w którym planujemy ich użytkowanie.
Komentarze