Rodzaje fotografii

Rodzaje fotografiiFotografię możemy podzielić różnorodnie, w zależności od przyjętego kryterium. Jeśli będzie nim technika wykonywania zdjęć, wyróżniamy fotografię analogową oraz fotografię cyfrową. Możemy również na kryterium przyjąć miejsce, gdzie robimy zdjęcia. Wtedy mamy do czynienia z fotografią studyjną czy fotografią plenerową.

Plenerem fotograficznym może być praktycznie każdy obiekt czy teren. Najpopularniejszymi plenerami są: plaża, park, teren leśny, tereny górskie, zabytki czy ciekawe miejsca, na przykład ruiny czy pomniki przyrody.

Istotne jest wybranie pleneru ciekawego, będącego intrygującym tłem na wykonywanej sesji. Kolejny podział fotografii uwzględnia jej przeznaczenie. Tutaj możemy mówić o fotografii artystycznej, przeznaczonej na wystawy czy do publikacji oraz fotografii użytkowej, tworzonej na potrzeby prasy czy dla konkretnego klienta, na przykład na jego stronę internetową. Typem z pogranicza fotografii artystycznej i użytkowej są sesje modowe czy reportaże turystyczne, pojawiające się w prasie. Z jednej strony mają one stanowić źródło użytecznych informacji na temat najnowszych kolekcji czy ciekawych miejsc urlopowych, ale z drugiej strony mają dostarczać osobie oglądającej wyjątkowych doznań estetycznych.

Fotografię można podzielić również ze względu na to, co lub kogo przedstawia. Popularnym rodzajem jest fotografia portretowa. Portret może obejmować jedną lub kilka osób. Obecnie bardzo popularne są portrety rodzinne, nawet wykonywane w regularnych odstępach czasu. Takie zdjęcia do znakomita pamiątka, szczególnie z dobrym opisem do zdjęcia, pokazująca jak zmieniają się poszczególni członkowie rodziny w przeciągu kilkunastu lat. Fotografia portretowa to wbrew pozorom nie tylko ujęcia w pełnym zbliżeniu, koncentrujące się wyłącznie na twarzy osoby fotografowanej. Portret to zdecydowanie coś więcej. Osoba na zdjęciu portretowym może zajmować zaledwie niewielką część kadru jako sylwetka. To dziedzina, która z pewnością wymaga od fotografa umiejętności porozumiewania się z drugą osobą. Mówiąc wprost - trzeba ludzi lubić i być ich ciekawym, by ich dobrze ująć w kadrze.

Osobnym typem jest fotografia dzieci czy fotografia zwierząt. Nie każdy fotograf podejmuje się robienia tego typu zdjęć, ponieważ wiąże się to z posiadaniem odpowiedniego doświadczenia oraz cech charakteru, przede wszystkim cierpliwości. Do zdjęć portretowych można zaliczyć również sesje rodzinne, w tym sesje ślubne i inne zdjęcia okolicznościowe.

Wielu fotografów specjalizuje się w zdjęciach natury. Takie fotografie mogą przedstawiać dowolny krajobraz: morze, góry, jezioro, wieś, łąkę, pola uprawne czy ciekawe osobliwości przyrody. Kolejnym typem jest fotografia architektury. Obejmuje ona zdjęcia budynków, całych osiedli, miast, ale również zabytków, między innymi zamków czy ruin.

Ciekawym typem fotografii są zdjęcia środków transportu. Wielu artystów pasjonuje się fotografowaniem samochodów, zarówno nowoczesnych jak i zabytkowych, pojazdów komunikacji miejskiej, składów kolejowych, samolotów czy statków. Przedmiotem fotografowania może być więc praktycznie wszystko, co nas interesuje i wydaje się warte uwiecznienia na zdjęciu.