Książki fantasy warte przeczytania. Sagi, serie, cykle ksiązek fantastycznych

Książki fantasy (fantastyczne) warte przeczytaniaFantastyka jest interesującym gatunkiem książek, który potrafi urzec czytelnika już w kilku pierwszych stronach historii. Mitologiczne stworzenia, niezwykłe światy, baśniowe scenerie i wspaniali bohaterowie sprawiają, że można zanurzyć się w opowieści na długie godziny. Poniżej znajdują się najlepsze książki i cykle (sagi, serie) fantasy oferujące wszystko, czego może zapragnąć czytelnik.

Książki fantasy warte przeczytania

Gatunek książek fantastycznych dzieli się na wiele podgatunków, a każdy z nich zapewnia zupełnie inne wrażenia. Wielkie bogactwo literatury gwarantuje, że wszyscy będą w stanie odnaleźć idealny tytuł dla siebie. Swobodne i humorystyczne historie, epickie bitwy, krwawe rebelie i wiele innych rewelacyjnych wydarzeń zawiera się w przedstawionych poniżej książkach. Jakie powieści fantasy są warte przeczytania?

Malazańska Księga Poległych (Steven Erikson)

Niezwykle rozbudowany cykl fantasy, który w wielu rankingach znajduje się na pozycji 0, ponieważ jest niemal idealny. Rozbudowany świat z bogatą historią wprawia w oszołomienie i sprawia, że czasem ciężko jest się w nim odnaleźć. Czytelnik sam musi odpowiadać sobie na wiele pytań i nie wszystko ma podane na złotej tacy. Ogromną zaletą monumentalnej sagi są również jej bohaterowie. Niezliczone postacie są oryginalne, a każda z nich jest autentyczna i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Wszystko to w otoczeniu krwawych wojen, spisków, rozgrywek politycznych, bogów młodych i starożytnych, a także ogromnej ilości magii, która również została przedstawiona w sposób wyjątkowy i zaskakująco logiczny.

Świat Dysku (Terry Pratchett)

Drugi ogromny cykl książek fantastycznych, choć tym razem w zupełnie innym wydaniu. Terry Pratchett stworzył niepowtarzalną serię fantasy, która zalewa czytelnika humorem, a często też wzrusza i skutecznie trzyma w napięciu. Autor znany jest ze swojej abstrakcyjnej wyobraźni i tworzenia powieści będących lustrzanym odbiciem rzeczywistości. Skutecznie nawiązuje do prawdziwego świata i w sposób wyjątkowo sarkastyczny przedstawia jego problemy. Jednocześnie tworzy wspaniałą historię, od której nie da się oderwać.

Kosiarze (Neal Shusterman)

Świat stał się prawdziwą utopią. Ludzie w końcu zdołali pokonać choroby, biedę, a nawet śmierć. Całkowicie zakończyły się wszelkiego rodzaju konflikty i wojny. To wszystko jednak zaczęło prowadzić do poważnych problemów, a także konieczności powołania Kosiarzy. Tylko oni mogą odebrać czyjeś życie, a ich zadaniem jest kontrola wielkości populacji. Historia opowiada o losach Citry i Rowana, którzy jako nastolatkowie rozpoczynają szkolenie do tego niewdzięcznego zawodu.

Czytanie książki fantasy
Dziewczynka czyta książkę fantasy

Wiedźmin (Andrzej Sapkowski)

Jedna z najpopularniejszych polskich serii książek fantastycznych, na podstawie której nakręcono serial w TVP, serial na Netflixie, a także wydano gry wideo o tym samym tytule. Cykl opowiada o Geralcie, białowłosym wiedźminie, który żyje z polowania na potwory. Zadaniem tych ludzi, nazywanych również mutantami, jest pilnowanie moralnej i biologicznej równowagi na świecie. Świat niestety jest jednak przesiąknięty złem i korupcją, a wiedźmin podający się za osobę neutralną, zawsze zostanie wciągnięty w polityczne intrygi. Książka pełna jest znakomitych opisów walk na miecze i magię, a także romansów i wzruszających historii.

Pieśń Lodu i Ognia (George R. R. Martin)

Rewelacyjna saga fantasy, na podstawie której powstał serial "Gra o Tron". Wiele rozbudowanych wątków, znakomite intrygi polityczne, spiski i zdrady, a także walne bitwy sprawiają, że fascynacja opowiedzianą historią rośnie z każdą kolejną stroną. Sięgając po ten wyjątkowy cykl, należy mieć na uwadze, że emocje czytelnika często będą rozrywane na strzępy, a ciężka atmosfera i porażająca brutalność wydarzeń mogą śnić się po nocach.

Ziemiomorze (Ursula K. LeGuin)

Uważana za jedną z lepszych serii książek fantastycznych, która opisuje barwny świat smoków, wysp, magii i tajemnic. Kolejne części cyklu opowiadają o losach czarnoksiężnika, poczynając od jego najmłodszych lat, aż do momentu, gdy stał się niezwykle niebezpiecznym narzędziem trzymanym w rękach zła. Ged, zwany również Krogulcem, musi ocalić Najwyższą Kapłankę Archipelagu, ponieważ równowaga tworząca świat zaczyna niebezpiecznie się chwiać.

Skrytobójca (Robin Hobb)

Wciągająca powieść fantasy opowiadająca o losach młodego Bastarda, nieprawego syna Księcia Rycerskiego. Chłopak jest ignorowany przez większą część rodziny królewskiej, a wychowywany jest przez surowego koniuszego. Niektórzy jednak dostrzegają w Bastardzie magiczny dar. Król Roztropny rozkazuje szkolić chłopaka na królewskiego skrytobójcę. Z czasem zaczyna robić użytek ze swoich nowych umiejętności i staje się zarazem zagrożeniem, jak i ostatnią nadzieją dla chwiejącego się w posadach królestwa.

Niecni Dżentelmeni (Lynch Scott)

Znakomita trylogia fantastyczna, której głównym bohaterem jest Locke Lamora. Nadzwyczajny złodziej i wyrafinowany oszust znakomicie manipuluje ludźmi, a znany jest jako Cierń Camorry. Jego wyczyny przechodzą do miejskich legend i są opowiadane przez wszystkich mieszkańców miasta. Nikt nie przypuszcza, że sławny fechmistrz i najsprytniejszy ze złodziei, to tak naprawdę niezdarny Locke. Młody mężczyzna nie przejmuje się zasłyszanymi opowieściami i wyznacza sobie coraz ambitniejsze cele, jednocześnie robiąc sobie coraz potężniejszych wrogów.

Trylogia Czarnego Maga (Trudi Canavan)

Oryginalna historia kierowana do młodzieży, choć równie chętnie czytają ją dorośli. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna wychowana wśród złodziei. Szybko okazuje się, że jest ona dziką magiczką, a jeśli nie podda się szkoleniu, niekontrolowana moc będzie mogła zniszczyć całe miasto. Rozpoczyna się wyścig z czasem, podczas którego magowie muszą przechytrzyć złodziei, odnaleźć dziewczynę, a także przekonać ją do swoich dobrych chęci. Odkrywane przez Soneę tajemnice nie ułatwiają im tego zadania, a miasto Imardin atakowane jest przez obcych, znacznie potężniejszych magów.

Świat w książkach fantastycznych
Świat przedstawiony w książkach fantastycznych

Kroniki Królobójcy (Patrick Rothfuss)

Trylogia skupia się na opowiedzeniu losów Kvothe. Główny bohater jest muzykiem, zbrodniarzem i niesławnym magiem, a przy tym bohaterem. Jak można być tak skrajnie postrzeganym przez ludzi? Odpowiedź tkwi w niezwykle skomplikowanej historii mężczyzny. Każda kolejna strona powieści coraz bardziej pobudza ciekawość czytelnika i zacieśnia więź łączącą go z głównym bohaterem.

Niekończąca się historia (Michael Ende)

Powieść, do której wielu czytelników chętnie powraca z wielkim sentymentem. Jest to piękna opowieść o sile odwagi, szczerości i lojalności. Pełna ciepła i uniwersalnych prawd historia pokazuje, że niezliczone przedstawione światy mają ogromną wartość dla każdego człowieka.

Amerykańscy Bogowie (Neil Gaiman)

Książka autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy książek fantasy. Niepowtarzalna publikacja, która zabiera czytelnika do skomplikowanego świata bogów. Charyzmatyczne postacie, bogowie nordyccy i współcześni, intrygi, zdrady i brutalne walki zachęcają do odkrywania dalszych historii, a także skłaniają do refleksji nad przyszłością świata rzeczywistego.

Archiwum Burzowego Światła (Brandon Sanderson)

Podobno stworzenie oryginalnej powieści fantasy, która nie przypominałaby niczego innego, jest niemożliwe. Brandon Sanderson skutecznie udowodnił, że wystarczy chcieć. Stworzył wciągającą powieść, której bohaterami są charakterni bohaterowie, a cały świat nie przypomina niczego innego, co znane jest z tego typu literatury.

Słoń z balonami w powieści fantastycznej
Powieść fantastyczna

Cykl Demoniczny (Peter V. Brett)

Przerażająco realistyczny świat, który pełen jest krwi, zdrad i wojen. Ludzkość terroryzowana jest przez demony niemożliwe do zabicia przez konwencjonalną broń. Jedynie magiczne runy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się wewnątrz murów. Niestety z czasem wszystko ulega zmianie, a ludzie mają dość niewoli. Postanawiają walczyć o własną wolność, a to z kolei prowadzi ich do odkrycia przerażającej prawdy.

Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien)

Jeden z najlepszych pisarzy książek fantastycznych w historii literatury. To właśnie J. R. R. Tolkien stworzył słynne Śródziemie, z którego garściami czerpali kolejni pisarze. Sympatyczni bohaterowie, angażująca historia, niezwykła mitologia, rozbudowany świat i wiele innych czynników sprawiają, że "Władcę Pierścieni" powinien przeczytać każdy czytelnik. Trylogia opowiada o drużynie, której celem jest zniszczenie magicznego pierścienia, a to możliwe jest jedynie w krainie mroku, gdzie artefakt został stworzony. W tym celu muszą wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż, od której zależeć będzie przyszłość całego świata.

Harry Potter (J. K. Rowling)

Słynne serie książek fantastycznych o młodym czarodzieju, który uczęszcza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. To właśnie tam poznaje, czym jest prawdziwa przyjaźń, odkrywa w sobie odwagę i poznaje historię swojej utraconej rodziny. Jednocześnie musi stawiać czoła złemu czarnoksiężnikowi, przed którym drży niemal cały magiczny świat. Na szczęście w tej nierównej walce nigdy nie będzie osamotniony.