10 filmów science fiction, które warto obejrzeć

Film scince fictionFilmy z gatunku science fiction często ogląda się z zapartym tchem i fascynacją, gdyż pokazują nam światy, jakich nie znamy- całkiem inne niż nasz, nieraz nudny świat, czasem zwariowane, intrygujące, obfitujące w wynalazki, które być może kiedyś faktycznie ułatwią nam życie i historie, które w naszym świecie raczej nie miałyby prawa się wydarzyć.

Sci-fi często jest więc ulubionym gatunkiem osób kreatywnych, ponadprzeciętnie inteligentnych, naukowców, wynalazców i wizjonerów. Osoby "przeciętne" także mogą czerpać korzyści z oglądania tego typu dzieł, gdyż są zazwyczaj inspirujące, skłaniają do przemyśleń i pozwalają spojrzeć na życie z nieco innej perspektywy. Dziś przedstawimy wam dziesięć filmów SF, które każdy powinien obejrzeć.

10 filmów science fiction, które warto obejrzeć

1. Platforma (2019)

Ten film, choć momentami brutalny i trudny, pokazuje nam, jak chciwość niszczy ludzi i jak łatwo niektórzy wyzbywają się moralności, gdy za wszelką cenę chcą po prostu przeżyć. Jest też świetną metaforą życia, bo w więzieniu, gdzie platforma pełna jedzenia zjeżdża z góry na dół przez kilkaset pięter, ci na samej górze przejadają się, zaś dla osób na samym dole nie zostaje już nic. Gdyby tak podzielić jedzenie równo między każdego, wszyscy by się najedli- ale chciwi ludzie wolą zjeść więcej, niż potrzebują.

2. TAU (2018)

Sztuczna inteligencja ma za zadanie pilnować kobiety, którą pewien szalony geniusz uwięził w swoim domu. Kobieta nie godzi się jednak na taki los i próbuje uciec. Gdy kolejne próby się nie udają, postanawia rozegrać to mądrzej i zaprzyjaźnić się z komputerem. Czy to w ogóle możliwe? Jak sprawić, by maszyna zaczęła coś czuć? Czy jest w ogóle do tego zdolna?

3. Zabójcze maszyny (2018)

Dużo akcji, trzyma w napięciu i do tego jest dość szalony- to film głównie dla fanów kina dynamicznego i wciągającego, choć osoby lubiące różne refleksje też odnajdą coś dla siebie. Widzimy bowiem prawo silniejszego i konsekwencje, jakie niesie za sobą niepohamowana żądza władzy i posiadania.

4. Marsjanin (2015)

Bardzo ciekawy, nietypowy i poruszający film, który opowiada o problemie pozornie bez rozwiązania. Główny bohater zostaje przez niefortunny zbieg zdarzeń pozostawiony sam na Marsie, a to, jak pewnie wiecie, niezbyt sprzyjająca życiu planeta. Nie załamuje się jednak i dzięki swojej ogromnej wiedzy, pomysłowości i niezłomności, próbuje jakoś przeżyć, dać znak Ziemii, że potrzebuje pomocy i przede wszystkim- nie oszaleć na czerwonym pustkowiu. Piękna historia, którą naprawdę warto poznać.

5. Boss Level (2021)

To bardziej kino akcji, ale gorąco polecam ze względu na niespotykaną w żadnym innym filmie ilość dynamiki i do tego sporą dawkę humoru. Główny bohater zostaje zabity przez płatnego zabójcę, a potem budzi się znów w swoim łóżku i przeżywa ten dzień od nowa... i tak kilkaset razy. Musi jakoś przerwać ten niedorzeczny krąg.

6. Vanilla Sky (2001)

Opis niewiele wam powie, bo po prostu musicie ten majstersztyk obejrzeć. Ma w sobie pewien klimat, którego nie spotkałem w żadnym innym filmie i nawet nie do końca wiem, jak to opisać, ale myślę, że tym, co urzekło mnie w Vanilla Sky jest tajemniczość tego filmu i subtelne łączenie się wszystkiego w całość, by przy samym końcu doznać olśnienia i wszystko zrozumieć. Bardzo intrygujący i ciekawy, zaś końcówka przedstawia pewną oryginalną koncepcję, która naprawdę mocno pobudza do przemyśleń nad naturą rzeczywistości i tego, czym jest ludzka świadomość. Jak dla mnie- ten film to totalne złoto.

7. Transcendencja (2014)

I kolejne złoto na liście, czyli opowieść o naukowcu, którego umysł został przeniesiony do komputera. Zyskał on dzięki temu nieosiągalne dotychczas dla ludzkości możliwości i popchnął technikę raptownie do przodu, mogąc kontrolować setki, albo i tysiące procesów i maszyn na raz, a tym samym budując powoli świat, o jakim zawsze marzył wraz z żoną. Problem w tym, że ludzie boją się zmian, nawet tych na lepsze. Boją się tego, czego nie rozumieją. I wcale nie cieszą się wraz z głównym bohaterem z tego, jak szybko te zmiany zachodzą. Film ukazuje, jak irracjonalny jest czasem nasz strach i jak wiele może zepsuć.

8. The Divide (2011)

Mało znany i niskobudżetowy film, jednak polecam gorąco, gdyż wywołuje w odbiorcy skrajne emocje- od ekscytacji i sympatii do bohaterów, po nienawiść i gniew. Bardzo brutalny, więc nie dla wszystkich, niemniej ci, którym to nie przeszkadza, mogą dostrzec w tym filmie opowieść o ludzkiej podłości, egoizmie i destrukcyjnym pragnieniu dominacji.

9. Ona (2013)

Nieco smutny film o samotności, którą główny bohater postanawia przezwyciężyć, kupując sztuczną inteligencję, z którą będzie mógł spędzać czas, a być może nawet się w niej zakochać. Pytanie tylko, czy ona także może poczuć coś do niego? Znowu wchodzimy w temat uczłowieczonych komputerów i pytamy o ich zdolność do odczuwania emocji, a także możemy zastanowić się, czym właściwie są emocje, skąd się biorą i z czego wynikają?

10. Lucy (2014)

Wahaliśmy się, co umieścić na końcu, bo dobrych filmów science fiction jest mnóstwo, a pozycji na liście tylko 10, ale Lucy zasługuje, by się tutaj znaleźć. Nie tylko ze względu na przyjemną dla oka akcję i niemożność mrugnięcia, choć na chwilę, ale głównie za to, że pokazuje nam, jak potencjalnie mógłby wyglądać świat, gdybyśmy rozwinęli swoje mózgi i osiągnęli nowe umiejętności lub wynaleźli technikę umożliwiającą sterowanie rzeczywistością. Rzecz jasna to, że używamy 10% mózgu to mit, ale nigdy nie patrzmy na filmy SF z wierzchu i nie skupiajmy się na nieistotnych detalach, a na samej głębi.

Uważamy też, że Lucy to metafora stanów, jakie niektórzy ludzie przeżywają, gdy są pod wpływem silnych psychodelików, takich jak Ayahuasca albo Szałwia Wieszcza. Faktycznie dostrzegamy po nich zupełnie inną rzeczywistość, a nasze mózgi pracują na wyższych obrotach, choć oczywiście nie daje nam to takich zdolności, jak tytułowej bohaterce filmu. Uważam jednak, że eksperymentowanie z psychodelikami może być niebezpieczne i odradzam takie zabawy, niemniej oglądając takie właśnie filmy, możemy w bezpieczny sposób przez chwilę poczuć się jak w innej rzeczywistości, więc nie musimy wcale eksperymentować na sobie z nielegalnymi substancjami. Film ten naprawdę mocno daje do myślenia, ekscytuje i budzi w człowieku silną ciekawość świata i życia, co uważamy za bardzo cenną cechę. Po seansie mieliśmy ochotę ćwiczyć świadome sny, uczyć się o działaniu ludzkiego mózgu i analizować rzeczywistość na wszystkie możliwe sposoby. Lucy zdecydowanie będzie gratką dla umysłów myślicieli.