Profesjonalne cyfrowe formaty wideo

Profesjonalne cyfrowe formaty wideoNajpopularniejszymi cyfrowymi formatami profesjonalnymi są: DVCAM I DVCPRO (D-7). Są one rozwinięciami konsumenckiego formatu DV. Ze względu na próbkowa nie i kompresje pierwszy format jest niemalże identyczny z formatem DV.

Jedyną różnicą jest głównie zwiększona prędkość przesuwu taśmy i lepsza obsługa dźwięku. DVCPRO sporo różni się od DVDCAM. Wprowadzony został na rynek przez firmę Panasonic, a nie tak jak wcześniejsze przez Sony. Wobec tego samego stopnia kompresji, użyto innego próbkowania zarówno w systemie PAL, jak i NTSC. Jeśli chodzi o prędkość przesuwu taśmy oraz szerokość ścieżek to zwiększono to zwiększono ją dwukrotnie.

DVCPRO posiada również swoje dalsze rozwinięcie. DVCPRO50 oferuje mniejszy stopień kompresji, większy transfer danych czy też lepsze próbkowanie. Prędkość przesuwu taśmy została zwiększona dwukrotnie. Nie tylko firmy Sony czy też Panasonic opracowały cyfrowe formaty. Firma JVC również świetnie walczy na rynku o klienta. Jej dziełem jest Digital S. Nie różni się ona parametrami kompresji, próbkowania czy transferu danych. Najbardziej znany profesjonalny format analogowy Betacam SP stworzony przez firmę Sony doczekał się także cyfrowych wersji. Przykładowym formatem jest Betacam SX. Używa on do zapisu kompresji MPEG-2 o próbkowaniu 4:2:2.

Jednak najlepszy jakościowo jest Digital Betacam. W obu formatach cyfrowych jest można odczytać analogowe kasety Betacam SP. Stworzono również rozszerzenie Digital Betacam. HDCAM przeznaczono do rejestracji nagrań wysokiej rozdzielczości (HDTV). Posiada ona rozdzielczość 1920x1080, wysoki transfer danych (140 Mbit/s), format panoramiczny 16:9 i współczynnik kompresji 4:1.