Fotografie pamiątkowe

Fotografie pamiątkoweFotografia jest pojęciem niezwykle szerokim, obejmującym zarówno historię robienia zdjęć, różnorodne techniki, sprzęty i urządzenia oraz rodzaje fotografii. Nawet jeśli nie interesujemy się fotografią, musimy przyznać, że towarzyszy nam praktycznie przez całe życie.

Zdjęcia są znakomitym sposobem na utrwalanie ważnych chwil, wciąż konkurując z filmowaniem. Przewagą fotografii jest jednak uchwycenie konkretnej sytuacji, momentu, emocji. Gotowe i wywołane zdjęcie można również potraktować jak pamiątkę: oprawić je w ramkę, powiększyć do formatu plakatu czy specjalnie ozdobić.

Pierwszymi zdjęciami, jakie posiada wielu z nas są te, zrobione w szpitalu, tuż po narodzinach. Mogą to być fotografie samego dziecka, ale również noworodka ze szczęśliwymi rodzicami czy innymi członkami rodziny. Bardzo ważnym wydarzeniem jest również chrzest święty. Wiele rodzin zaprasza na tą uroczystość fotografa lub kamerzystę. Rodzice zazwyczaj chętnie dokumentują wszystkie ważne momenty w życiu dziecka: pierwszy krok, pierwszą samodzielnie zbudowaną wieża z klocków czy pierwszy, szkolny bal przebierańców.

Kolejnym momentem przełomowym jest Pierwsza Komunia Święta. Zapewne każdy z nas posiada fotografię z tego wyjątkowego wydarzenia. Może być to również cała seria zdjęć: z rodzicami, rodzicami chrzestnymi czy całą rodziną.

Kolejnym wydarzeniem, które często dokumentuje się na zdjęciach są 18 urodziny. To ważny moment w życiu każdego młodego człowieka, również ze względu na to, że od tej pory odpowiada on za swoje czyny, również w sensie prawnym. Dawniej, słynne 18-stki świętowało się zazwyczaj w rodzinnym gronie, dziś nastolatki mają nieco inny pomysł na obchodzenie tych urodzin. Wolą wybrać się do klubu z przyjaciółmi lub zorganizować sobie wycieczkę w ulubione miejsce i tam spędzić czas ze znajomymi.

Po osiemnastych urodzinach przychodzi pora na najważniejszy bal w życiu każdego młodego człowieka, a mianowicie: na studniówkę. Zdjęcie ze studniówki zapewne ma w swoim albumie większość z nas: to przyjemne wspomnienia, kojarzące się z beztroskim czasem młodości i oczekiwaniem na rozpoczęcie dorosłego życia. Pamiątkowe fotografie robi się również z okazji zakończenia szkoły średniej czy studiów: ze świadectwem czy dyplomem. Są wspaniałym sposobem na uwiecznieni emocji, jakie nam wtedy towarzyszyły. Po wielu latach przyjemnie jest wracać do takich zdjęć, przypominając sobie czas nauki w szkole średniej czy studia na uczelni wyższej.

Wydarzeniem, które z pewnością nie może dziś odbyć się bez profesjonalnego fotografia jest ślub. Każda para, planująca zmianę stanu cywilnego, powinna zastanowić się, jak odpowiednio uwiecznić te wyjątkowe chwile. Zdjęcia ze ślubu mogą być dziś bardzo artystyczne: odpowiednio przerobione, w odcieniach czerni i bieli, w sepii, oryginalne skadrowane. Możliwości są praktycznie nieograniczone, co pozwala na wykazanie się kreatywnością zarówno młodej parze jak i osobie fotografa.

Na zdjęciach można również uwieczniać wiele innych wydarzeń w naszym życiu: wprowadzenie się do nowego domu, zorganizowanie przyjęcia dla znajomych czy wyjazd na wakacje. Warto dokumentować również takie imprezy jak: rocznice ślubu, ważne jubileusze, imprezy firmowe, wycieczki za miasto czy nawet wyjścia do parku z całą rodziną.

Nawet dziś, w dobie komputeryzacji i zachwytu Internetem, tradycyjna fotografia wciąż ma rację bytu. Oczywiście każde zdjęcie może być odpowiednio przerobione w programach komputerowych, ale i tak największą radość daje nam fotografia wywołana lub wydrukowana, będąca idealną pamiątką każdej, ważnej dla nas chwili.