Fotografia - pasją

FotografowaniePasjonowanie się fotografią może obejmować zarówno oglądanie zdjęć, jak i ich wykonywanie. Pasjonaci bierni, czyli zajmujący się jedynie oglądaniem już wykonanych zdjęć, mogą ograniczać się do jednego ich typu, na przykład fotografii portretowej, cyfrowej, prac jednego autora lub interesować się wszelkimi typami zdjęć.

Zazwyczaj pasja nie ogranicza się tylko do oglądania fotografii, które znajdujemy w sieci lub na różnorodnych wystawach. Osoba zainteresowana tym rodzajem sztuki na bieżąco poszerza i uaktualnia swoją wiedzę poprzez lekturę fachowych publikacji czy uczestnictwo w wykładach i kursach na temat fotografii.

Wielu pasjonatów chce jednak czegoś więcej i zaczyna tworzyć własne dzieła. U innych zaczyna się właśnie od robienia zdjęć, a następnie pasja rozszerza się na czytanie fachowej literatury i doskonalenie techniki. Pasjonaci czynni mogą zarówno zajmować się fotografią czysto amatorsko jak również żyć ze swojego hobby. Robienie zdjęć jest dla fotografa tym, czym dla pisarza pisanie kolejnych stron książki: to jego dzieło, unikalne i wyjątkowe.

Wielu fotografii autor nie chce nikomu pokazywać, inne niszczy, a jeszcze inne: przerabia w specjalnych programach komputerowych. Choć wydaje się, że ludzie robią zdjęcia głównie po to, aby ktoś je oglądał, wielu fotografów nie czuje potrzeby pokazywania komukolwiek swoich dzieł. Aby jednak zaistnieć w branży, trzeba się odpowiednio zaprezentować.

Artyści-amatorzy umieszczają swoje zdjęcia na portalach społecznościowych, aby najpierw poznać opinię rodziny i znajomych. Jeśli ich twórczość okaże się wartościowa i dobre odbierana, idą o krok dalej, a mianowicie tworzą swoje fotoblogi czy strony w sieci, gdzie umieszczają swoje prace. W wielu przypadkach pasja staje się sposobem na życie: na takiego fotograficznego bloga może trafić ktoś, kto potrzebuje kreatywnego fotografa i zleci autorowi prac wykonanie konkretnego zadania. Bardzo często jednak trzeba długo i bardzo cierpliwie czekać na to, aż zostaniemy zauważeni, a ktoś doceni nasz talent, pasję oraz zaangażowanie.

W międzyczasie warto jednak czerpać radość ze swojego hobby i doskonalić swój warsztat. Nie zapominajmy, że fotografia rozwija i pozwala na lepsze poznanie siebie i otaczającego świata. Pasjonowanie się fotografią zwiększa wrażliwość oraz wyczucie estetyki. Człowiek, który interesuje się zdjęciami jest o wiele bardziej wyczulony na piękno. Fotografowie amatorzy w wielu rzeczach czy sytuacjach widzą doskonałe tło do zdjęcia. Dla jednego stary dworzec kolejowy może być tylko zapomnianym budynkiem, dla fotografa jest jednak scenerią do urządzenia nastrojowej sesji.

Interesowanie się fotografią zwiększa również kreatywność, sprawia, że na jedną sprawę potrafimy spojrzeć z wielu punktów widzenia: zupełnie jak fotograf różnorodnie patrzy na fotografowany obiekt. Fotografia jako pasja jest więc nie tylko sposobem na doskonalenie swoich umiejętności i polepszanie wiedzy, ale również na pracę nad samym sobą: zwiększenie swojej wrażliwości estetycznej i kreatywności.

Źródła: