Fotografia dokumentalna

Fotografia dokumentalnaŚwiat fotografa składa się przede wszystkim z obrazów i jego pasją jest utrwalanie ich. Wielu fotografów zarabia na życie robiąc zdjęcia do gazet, fotografując na ślubach, bankietach firmowych czy imprezach okolicznościowych, ale sporo takich artystów dodatkowo uwielbia robić zdjęcia dokumentalne. Taka fotografia jest dość specyficznym rodzajem robienia zdjęć.

Wymaga od fotografa dobrej techniki jak i również innowacyjnych pomysłów.

Fotograf może jednak pracować w różnych miejscach, może być freelancerem i pracować na zlecenie lub mieć własna pracownię, jeździć na plenery i urządzać wystawy swoich fotografii. Wielu z nich jednak łączy te obie profesje i zajmuje się zarówno robieniem zdjęć dla klientów jak i na użytek sztuki. Fotograf może być również zatrudniany na zlecenia, na przykład jeśli ma zrobić zdjęcia na jakiejś imprezie. Może to być ślub, studniówka, fotografia do gazety, impreza firmowa, bal karnawałowy. Często fotograf jest również proszony o zrobienie reportażu z jakiegoś ważnego wydarzenia: wyborów władz miasta, dni miasta, festynu, koncertu, imprezy charytatywnej.

Fotografia dokumentalna

Z fotografią dokumentalną spotykamy się bardzo często. Czy jest to już czysto obiektywny dokument czy może jeszcze pewien rodzaj sztuki? W nowoczesnej fotografii dokumentalnej obie te rzeczy stapiają się w jedną, tworząc dzieło zupełnie wyjątkowe. Fotograf będący artystą w każde zdjęcie wkłada cząstkę siebie, więc trudno by fotografia była obiektywna i pozbawiona jakichkolwiek emocji.

Każdy fotograf zajmujący się robieniem dokumentów i fotoreportaży skupia się na tym, aby przekazać czytelnikowi czy widzowi jak najwierniejszy i najbardziej prawdziwy Obraz tego, co sam zobaczył. Fotograf robiący zdjęcia dokumentalne musi być osobą wytrwałą cierpliwą. Nie zawsze ludzie chcą się ustawiać do zdjęcia tak, jak on tego oczekuje, często fotografuje w zmiennych, niekorzystnych warunkach.

Musi być przygotowany na zmiany pogodowe, nieprzewidziane sytuacje czy różne niebezpieczeństwa, jakie na niego czekają. Nie mniej jednak jest to zawód niezwykle pasjonujący, który może stać się źródłem życiowej satysfakcji.