Co to jest film?

Film w telewizjiFilm jest to utwór audiowizualny, który łączy w sobie obraz i dźwięk. Jest tworzony przez sztab ludzi, pracuje nad nim reżyser, osoba odpowiedzialna za zdjęcia, dźwięk, scenariusz czy scenografię, którą widzimy.

O tych osobach często zapominamy, patrząc na aktorów, czyli osoby, które grają w danym filmie. Czasami są to osoby nam znane z innych produkcji, czasem zupełnie nie. Nowe filmy wyświetlane są w kinach. Gdy zejdą już ze srebrnych ekranów można obejrzeć je na różnych nośnikach, takich jak DVD czy Blu-Ray.

Wiele filmów można również oglądać w Internecie lub ściągnąć je na dysk i oglądać w dowolnej chwili na komputerze. Oglądanie filmów wielu osobom dostarcza zasłużonej rozrywki. Musimy jednak pamiętać, jak wiele osób pracuje nad nawet krótkim filmem, który oglądamy. Wkładają całe serce w to, aby efekt był zadowalający dla widza. Najpierw powstają zdjęcia do filmu, zagrywa się dźwięk, następnie wszystkie elementy są ze sobą zmontowane, kadruje się poszczególne ujęcia.

Historia filmu

Historia filmów i filmografii jest niezwykle interesująca. Warto się z nią zapoznać o dowiedzieć się, kiedy powstał pierwszy film, jak kiedyś robiono zdjęcia do filmów, jak montowano wszystkie elementy. Za datę powstania pierwszego filmu można uznać rok 1888. Wtedy właśnie można było obejrzeć Roundhay Garden Scene w reżyserii Augusta Le Prince. Był to film krótkometrażowy i przedstawiał kilka sekund z życia rodziny reżysera. Nie do końca wiadomo, czy do na pewno pierwszy film na świecie, ale jest na pewno najlepiej zachowanym i najstarszym filmem w dziejach. Kilka lat później zaczęto filmować walki bokserów, pod koniec XIX wieku pokazano film na temat wyjścia robotników z fabryki w Lyonie.

Powstające później filmy były coraz dłuższe i coraz ciekawsze: urozmaicano je i dodawano nowe elementy. W 1939 roku powstała największy przebój w historii światowego kina, a mianowicie film: Przeminęło z wiatrem. Później przyszedł nas na inne, równie znane klasyki, takie jak: Ojciec Chrzestny, Gwiezdne Wojny czy romans wszech czasów, czyli Titanic.

Rodzaje filmów

Jest wiele rodzajów filmu. Najkrócej dzieli się je ze względu na czas trwania, na krótko, średnio i długometrażowe. Te pierwsze to filmy trwające do około 22 minut. Takie były zwłaszcza pierwsze filmy. Czy obecnie również się z nimi spotykamy? Oczywiście. Wszystkie znane nam reklamy telewizyjne i spoty to filmy krótkometrażowe. Są jednak również tak krótkie filmy animowane, na przykład te znane nam z Wieczorynki dla najmłodszych czy filmy dokumentalne. Filmy średniometrażowe to głównie seriale odcinkowe, których długość waha się między 20 a 50 czy 60 minutami. Filmy pełnometrażowe trwają o wiele dłużej, od godziny do dwóch lub więcej.

Filmy możemy podzielić również ze względu na podejmowaną tematykę. Wyróżniamy aktorskie filmy akcji, czyli filmy fabularne, ale również filmy sensacyjne, dokumentalne, komedie romantyczne, horrory, thrillery, filmy fantastyczne, edukacyjne, dramaty czy filmy animowane. Te ostatnie mogą być realizowane w różny sposób. Obecnie modna jest technika komputerowa oraz obraz 3D.

Produkcja filmu

Produkowanie filmu jest złożonym i długotrwałym procesem. Dzieli się go na trzy etapy. Pierwszy z nich to tak zwana preprodukcja. W tym czasie ma miejsce dokumentowanie tematu, kalkulacja wstępnych kosztów całej produkcji jak i również pozyskiwanie funduszy na produkowanie filmu. Podpisuje się również kontrakty z aktorami, twórcami. W tym czasie powstaje scenariusz go filmu oraz określa się, przynajmniej pierwotnie, jego tytuł. Kompletuje się również ekipę i określa przybliżony termin zakończenia zdjęć. Później następuje faza właściwej produkcji, czyli zdjęcia. Obejmuje on czas od pierwszego do ostatniego dnia wykonywania zdjęć do filmu.

Nagrywa się w tym okresie cały i kompletny materiał filmowy, który następnie podda się obróbce. W fazie ostatnie, czyli postprodukcji, gdy cały materiał jest już nagrany, film poddaje się montażowi. Pracuje nad tym wiele osób. Dodawany jest dubbing, napisy, efekty specjalne, przygotowuje się wersję emisyjną filmu i następnie gotowy produkt trafia do kin lub na nośniki.

Przy produkcji filmu pracuje cały sztab osób: specjaliści od oświetlenia, kamerzyści, kostiumolog, wizażysta, charakteryzator, producent filmowy, ekspert od dobierania muzyki, monterzy, reżyser, scenograf, scenarzysta i oczywiście sami aktorzy czy statyści. Nie sposób wymienić ich wszystkich, często wielu z nich jest pomijanych, zapomina się o tych, którzy stoją po drugiej stronie kamery.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej sylwetkom trzech osób odpowiedzialnych za realizację filmu: reżyserowi, scenarzyście i scenografowi. Reżyser jest to osoba, która sprawuje pieczę nad wszystkim. Jest odpowiedzialny za całokształt, tworzy artystyczną koncepcję, motywuje i inspiruje swój zespół. To on wraz z producentem dobiera ekipę i aktorów. Musi być to osoba wrażliwa, charyzmatyczna, potrafiąca zarządzać i przewodzić. Scenarzysta jest autorem scenariusza, czyli tego, co z minuty na minutę dzieje się na ekranie. Scenograf za to odpowiada za dekorację, czyli to, co widzimy: wyposażenie budynków, pomieszczeń, dorób plenerów do kręcenie poszczególnych ujęć.

Praca przy produkcji filmu jest zajęciem niezwykle ciekawym. Filmowcy często posługują się swoim językiem. Warto poznać kilka takich zwrotów. Gdy zaczyna się zdjęcia, reżyser sygnalizuje to słowem: Akcja! Przerwanie zdjęć następuje na znak: Cięcie! Może to również oznaczać przejście z jednego ujęcia na inne. Powtórne nagranie jakiegoś ujęcia określa się jako dubel. Może być ich kilka lub kilkanaście, aż reżyser uzna, że scena jest odegrana zgodnie z jego wizją artystyczną.

Montaż filmu

Gdy zdjęcia są już zrobione, przychodzi czas na montowanie filmu. Z samym montażem również związanych jest wiele pojęć. Wyróżniamy montaż dźwięku, czyli operację, która polega na sprawnym miksowaniu efektów dźwiękowych i dialogów oraz odpowiednią synchronizację tej ścieżki z obrazem. Jest również montaż pionowy i poziomy. Ten pierwszy to łączenie dwóch różnych struktur, na przykład obrazu i dźwięku, a ten drugi obejmuje łączenie struktur o identycznej budowie, na przykład obrazu z obrazem. Wyróżniamy też montaż przyczynowo-skutkowy, równoległy czy skojarzeniowy.

Ścieżka dźwiękowa

Ryczące lwy, gwiżdżący wiatr oraz ogłuszający odgłos eksplozji: bez odpowiednio przygotowanej oprawy dźwiękowej żaden film nie jest w stanie zachwycić dzisiejszego widza. Większość podobnych efektów bazuje na dźwiękach towarzyszących nam każdego dnia: w domu, w pracy czy na ulicy. Można je zarejestrować za pomocą mikrofonu. Jest to brzęczenie łańcucha, brzęk tłuczonego szkła, pisk opon hamujących pojazdów itd. Wszelkie tego typu odgłosy po zarejestrowaniu są przenoszone do pamięci komputera wyposażonego w odpowiedniej jakości kartę dźwiękową. Na koniec odtwarza się je w odwrotnym kierunku lub ze zmienionym tempem, tak że na początku czasami trudno je rozpoznać.

W rękach fachowca szybko jednak zmieniają się w efekty doskonale dopasowane do scen przygotowywanego filmu. Komputery pozwalają dodawać w filmach znakomite efekty specjalne, takie na przykład, jak w filmie: "Park Jurajski".

Źródła: